حديث خودسازی در کلام امام صادق [ع]

بسم رب الزهرا [س]

امام صادق [ع] به « عنوان بصری » فرمود :

تو را به نه چیز سفارش می کنم که آن ها توصیه من به آرزومندان سیر و سلوک الی الله است .

سه مورد آن در ریاضت و تربیت نفس است و سه مورد آن در حلم و بردباری و صبر است و سه امر دیگر آن در علم و دانش است .  پس این وصایا را حفظ کن و به خاطر بسپار و مبادا در عمل به آنها سست کنی . عنوان بصری می گوید : من قلبم را ( برای فراگیری علم حضرت ) آماده کردم .

حضرت [ع] فرمودند :

اما آنچه که در ریاضت نفس است :

۱ــ مبادا چیزی را بخوری که به آن اشتها نداری چون موجب حماقت و نادانی می شود .

۲ــ و تا گرسنه نشدی چیزی نخور .

۳ــ زمانی که غذایی خوردی ، با نام خدا و حلال باشد و حدیث رسول خدا [ص] را به یاد داشته باش که فرمودند : آدمی هیچ ظرفی بدتر از شکمش را پر نکرده است . پس اگر ناچار شد غذا بخورد ، یک سوم شکمش را برای طعام ، و یک سوم را برای آب و یک سوم را برای تنفس قرار دهد .

اما آن سه موردی که در حلم و بردباری است :

۱ ــ اگر کسی به تو گفت که اگر یکی بگویی ده تا می شنوی ، به او بگو : اگر ده تا بگویی سخنی هم نمی شنوی ( عفت کلام داشته باش و از نزاع بپرهیز . )

۲ ــ اگر کسی به تو دشنامی داد به او بگو : اگر راست می گویی از خداوند می خواهم مرا ببخشد و اگر دروغ می گویی از خداوند می خواهم تو را ببخشد .

۳ ــ و اگر کسی تو را تهدید به دشنام کرد تو  او را به خیر خواهی ( نصیحت ) و مراعاتش وعده بده .

و اما آن سه امر دیگر که در علم و دانش است :

۱ ــ آنچه را که نمی دانی از عالمان بپرس و مبادا برای به زحمت انداختن و امتحان کردنشان سوال کنی .

۲ ــ مبادا بر اساس خود رایی دست به کاری بزنی که علم نداری و در تمامی امور تا آنجا که ممکن است مسیر احتیاط را رها نکن .

۳ ــ همان گونه که از شیر درنده فرار می کنی از فتوی دادن ( فتوای بدون علم ) بپرهیز و گردن خود را پل عبور مردم نکن .

ای اباعبدالله ! (الف) برخیز و برو که من برای تو خیر خواهی کردم و ذکر من را خراب نکن چرا که من مردی هستم که بر گذشت عمرم دقت دارم و سلام بر کسی که از هدایت پیروی می کند . (ب)

jafar.gif

= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = =

(الف ): کنیه عنوان بصری .

(ب ):  بحار الانوار ، علامه مجلسی ، ج ۱ ،  ص ۲۲۴ - ۲۲۶ .

/ 24 نظر / 42 بازدید
نمایش نظرات قبلی
صبح سفيد

سلام بزرگوار انشاالله که موفق باشید زندگیتون آپ کردم حتما سر بزنید در خصوص علایم ظهور مطالب جامع و مفیدی رو در اختیار شما گزاشتم انشاالله نهایت استفاده رو ببرید و اگر در توانتون هست این پست از وبلاگم که برام خیلی با ارزشه رو به همه دوستانتون معرفی کنید تا از این مطالب همگان استفاده کنن انشاالله زمینه ساز امر فرج باشیم التماس دعا خدانگهدار و به امید ظهور

مسافر زميني

سلام، ان شالله كه بتونيم از اين انوار استفاده كنيم ... التماس دعا يا حق

الهه شرقی

موفق و مؤيد باشی برادر! التماس دعا... مطلبتون مثل هميشه عالی بود! هميشه جاری ان شاءالله!

محرم راز

ب.ظ): امام صادق (ع) فرمودند: سودمندترينِ چيز براى مرد ، آن است كه در جستن عيب خويش‏بر ديگر مردم ، پيشى گيرد

الهدی

سلام عليکم! آمديم برای عرض تبريک عيد ولادت امام مهر چيزی ننوشته ايد؟

حاج حمید

اَللّهُمَّ صَلَّ عَلي عَليِ بنِ مُوسَي الرِّضا الاِمامِ التَقِّيِ النَّقِي وَ حُجَّتِکَ عَلي مَن فَوقَ الاَرضِ وَمَن تَحتَ الثَّري هرچند که سايه ها شکستند مرا ازرشتـه خـورشيـدگسستنـــد مرا مـرغان حـرم کشـان کشان آوردند بـرپنجــره فــولاد تــو بستنـــدمرا تجلي شمس الشموس ، انيس النفوس سلطان ارض طوس و پرتو اَفشاني نگار مَه لقا ،کنزُالحَيا ،بَدر الدُّجي ، غريب الغربا، معين الضعفا حضرت علي بن موسي الرضا (ع) بر شما و شوريدگان اهل ولا و منتقم آل عبا (عج) بشارت و تهنيت باد

هدی

سلام. نکاتی پر ارزشی رو مطرح کردين. انشاالله بتونيم از کسانی باشيم که وقتی در اين موقعيتها قرار می گيريم به اين نکات عمل کنيم. دستتون درد نکنه. التماس دعا. ياعلی.

نورخانه

سلام بر عاشق حضرت زهرا(س) کيف احوالکم... دعاگوتون هستيم حاج آقا... شده امشب خرابه ها آباد گلشن رافت و صفا آباد آمدی، از قدومت ای سلطان کشور ما شده رضا آباد در مسیر مدینه تا مشهد همه جا، جدا جدا آباد جذبه ی تو اگر نبود آقا رفته بودم به نا کجا آباد آنقدر اشک ریختی ... . . .

شیدا

امشب از شبهای تنهایست رحمی کن بیا تا بخوانم بر تو امشب دفتر سوداییم

دلشكسته!

با عرض سلام. و تبريک. ممنون از لطفی که به وبلاگ ما دارين. روايت کامل و جامعی بود خدا حفظتون کنه. يا حق . ........... زین الدین؟ كدام زین الدین؟ زین الدین زیدان را می گویی؟ خبرنگار فقط خداحافظی كرد و :... وبلاگ بسوی ظهور به روز شد